SP17 Mathematics Department Committees

Executive Committee

Ken McLaughlin, Chair
Dan Bates
Margaret Cheney
Jessica Ellis
Michael Kirby

Graduate Committee

Jennifer Mueller, Director/Chair
Bryan Elder, Graduate Coordinator
Wolfgang Bangerth
Renzo Cavalieri
Olivier Pinaud
Vance Blankers, Student Representative

Undergraduate Committee

Alexander Hulpke, Director/Chair
Annette Gonzales, Undergraduate Coordinator
Dan Bates
Hilary Freeman
Mary Pilgrim
Patrick Shipman
Kathryn Williams, Student Representative

Calculus Center

Anton Betten, Co-Director
Mary Pilgrim, Co-Director

PACe Program

Paul Kennedy, Co-Director
Lois Samer, Co-Director

Technology Fee Committee

Hilary Freeman

College Curriculum Committee Member

Steve Benoit

College Scholarship Committee Member

Patrick Shipman

Actuarial Club - Faculty Advisor

Mary Worthley

Faculty Council Grievance Panel

Iuliana Oprea

CNS Faculty Council Representative

Anton Betten

Dept. Faculty Council Representative

Gerhard Dangelmayr (2016-17 only)

ISTeC Educational Advisory Committee

Patrick Shipman

Faculty Space Coordinator

Ken McLaughlin
Bryan Elder

Algebraic Combinatorics Seminar

Anton Betten
James Wilson

Applied Dynamics Lab (ADLAB)

Patrick Shipman
Iuliana Oprea
Gerhard Dangelmayr

Applied Math Seminar

David Aristoff

Cryptography Seminar

James Wilson (2016-17 only)

FRAGMENT

(Front Range interested in Algebra, GeoMEtry & Number Theory)

Renzo Cavalieri
Jeff Achter

Geometry and Number Theory Lab

Jeff Achter (2016-17 only)

Greenslopes

Graham Harper
Shannon Stiverson

History of Math Seminar

Tim Penttila

Inverse Problems Seminar

Jennifer Mueller
Oliver Pinaud

Math Day

Anton Betten, Faculty Coordinator
Bryan Elder, Staff Coordinator

Math Club

James Wilson, Faculty Advisor

Pattern Analysis Lab

Michael Kirby

PdeLAB

Olivier Pinaud

SIAM Student Chapter

Samuel Pine, President
James Liu - Faculty Advisor

Course Coordinators

MATH 101 - Hilary Freeman (SP17 only)
MATH 105 - Chris Peterson
MATH 141 - Roberto Munoz-Alicea
MATH 155 - Patrick Shipman
MATH 160 - Mary Pilgrim
MATH 161 - Anton Betten
MATH 229 - Tim Penttila
MATH 261 - Dan Bates
MATH 340 - James Liu (2016-17 only)